Torba listonoszka, czyli coś dla pań i panów

Kobiety chodzą w spodniach, noszą marynarki, kapelusze i nierzadko krawaty. Dlaczego więc mężczyźni nie mogliby nosić torby? Są takie elementy garderoby i akcesoria, które chętnie kupowane są przez przedstawicieli obu płci. Jednym z nich jest torba listonoszka.

Torby listonoszki – jak to się właściwie zaczęło?

Saszetka listonoszka swą nazwę zawdzięcza modelowi noszonemu przez listonoszy, a więc skórzanej torbie przewieszonej przez ramię, zamykanej na klapę. Wygodna, praktyczna, pojemna – te cechy przekonały projektantów mody, którzy atrybut listonoszy postanowili przenieść na rynek odzieżowy i uczynić z niego wyjątkowy dodatek. Listonoszka – spopularyzowana w latach 60. – została doceniona głównie przez żeńską klientelę. Wkrótce potencjał dostrzegli w niej również mężczyźni.

Torebki listonoszki męskie, a damskie

Zasadnicze różnice pomiędzy torebkami listonoszkami przeznaczonymi dla kobiet a tymi wybieranymi przez panów dotyczą kolorystyki i fasonu.

Te dla pań są prostokątne, okrągłe i owalne, często w żywych odcieniach, zdobione kolorowymi wstawkami lub haftem. Dostępne są wersje matowe i lakierowane.

Dla panów przewidziano zaś klasyczne modele w kształcie prostokąta. Torby listonoszki męskie zamykane są na klamrę lub przewiązywane rzemykiem. Skoro listonosze mogą pomieścić w nich stos przesyłek, torby te uchodzą za niezwykle użyteczne, zwłaszcza gdy praca zawodowa wiąże się z wypełnianiem wielu dokumentów i noszenia ich ze sobą. Można zatem zaryzykować i nazwać je torbami typu unisex.