Metronomy – czym jest i do czego służy?

Metronom lub jak kto woli taktomierz jest bardzo przydatnym urządzeniem przy nauce gry na jakimkolwiek instrumencie. Można porównać go do zegara, w końcu sygnalizuje on, za pomocą dzwonka lub stuknięć, równomierne odstępy czasu. Mimo, że jego dźwięk może na początku delikatnie drażnić z pewnością wielu muzyków sporo zawdzięcza temu małemu urządzeniu. 

Metronomy występują w wersjach elektronicznych oraz mechanicznych. Różnica jednak jest tylko fizyczna, bo oba rodzaje mają dokładnie to samo zadanie – ma akompaniować wybijając równomierny rytm. Mechaniczne metronomy zawierają wahadła – im krótsze tym szybciej się porusza. Elektroniczne z kolei sterowane są układami elektronicznymi.Uważa się, że metronomy mechaniczne są bardziej precyzyjne. Elektryczne są dużo bardziej wrażliwe na wahania napięcia. W obu przypadkach skalą można regulować w dowolności od swoich potrzeb. W klasycznej wersji, metronom można ustawić od 40 do 208 „uderzeń” na minutę. Niektóre metronomy są wzbogacone o dodatkowy dźwięk akcentujący co drugie, trzecie lub czwarte uderzenie. 

Metronom wynaleziono już pod koniec XVIII wieku i od tamtej pory jego funkcje są niezmienne, używali go wielcy muzycy jak Ludwig van Beethoven, jak i początkujące kapele, które uczyły się grać ze sobą wspólnie. Niekiedy metronomy były wykorzystywane jako osobne instrumenty muzyczne. W latach 60, XX wieku, węgierski kompozytor György Sándor Ligeti, skomponował symfonię na 100 metronomów.

Metronomy dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/akcesoria/metronomy-396.html