Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiega nieprzyjemnym wizytom u dentysty. Odpowiednia pasta do zębów to taka, która kompleksowo zadba o zdrowie jamy ustnej. Powinna usuwać kamień nazębny i zwalczać próchnicę, a także wzmacniać szkliwo oraz pozostawiać przyjemny zapach w jamie ustnej.

Z czego składają się pasty do zębów?

Zazwyczaj wszystkie pasty do zębów zawierają mieszankę składników, które:

 – wzmacniają szkliwo i zapobiegają próchnicy, takie jak fluor i ksylitol,

 – ścierają i polerują, np. węglan wapnia, sole glinu,

 – zapobiegają wysychaniu pasty jak gliceryna,

 – powodują spienianie produktu np.związki sodu oraz substancje smakowe.

Cenne w składzie pasty do zębów są również pirofosforany, które przeciwdziałają mineralizacji płytki nazębnej. Problem z nadwrażliwością zębów może w znacznym stopniu rozwiązać biała pasta do zębów zawierająca aminofluorek. Z kolei naturalny kolor zębom mogą przywrócić pasty do zębów, które zawierają składniki usuwające przebarwienia mechaniczne, są to krzemionki i pirofosforany. Soda i nadtlenek wodoru rozjaśniają zęby w sposób chemiczny. Pasty do zębów z odpowiednim składem znajdziesz pod adresem https://a-manada.pl/pasty-do-zebow.

pasta do zębów

Rodzaje past do zębów

Popularnie stosowane pasty do zębów usuwające przebarwienia są podobne, ale nie są takie same jak pasty do zębów wybielające. Zawierają krzemionkę, która wzmacnia szkliwo i wspomaga jego odbudowę. Naturalne enzymy rozpuszczają niepożądaną płytkę nazębną i niwelują przebarwienia. Skutecznie usuwają najczęściej występujący nalot z kawy i herbaty. Pasta do zębów antybakteryjna i odkażająca pomaga również przy pojawiających się krwawieniach z dziąseł. Powinna zawierać wyciągi z arniki, rumianku, które działają przeciwzapalnie i łagodząco. Przeciwbakteryjne działanie ma również aktywny tlen, złoto koloidalne, srebro, a także jony magnezu i cynku. Takie składniki zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Biała pasta do zębów może być również stosowana po zabiegach stomatologicznych i w przypadku pojawiających się aft. Jeśli nie ma pilnej potrzeby, pasta do zębów antybakteryjna nie powinna być nadużywana. Naturalna biała pasta do zębów zawiera dużo olejków eterycznych oraz wyciągów z roślin, dzięki temu na długo pozostawia przyjemny zapach w jamie ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jej zamiennie z innymi pastami do zębów, ponieważ nie mają w składzie niezbędnych substancji potrzebnych do odtworzenia szkliwa.

Przed wyborem pasty do zębów trzeba się zastanowić, czy ma ona leczyć jakieś schorzenia jamy ustnej, czy też ma to być zwykły produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Warto również poradzić się stomatologa podczas rutynowej wizyty, jaka pasta będzie najodpowiedniejsza dla naszych zębów.