Cechy ślubu humanistycznego

Ślub to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. W tym dniu oddajemy się radości i miłości z najbliższą nam osobą, zgadzając się na wspólne życie. Ślub humanistyczny obejmuje skupienie się na człowieku i jego emocjach. Jakie ma zalety? Skąd wynika jego popularność? Czym się cechuje?

Ślub humanistyczny w Polsce

Każda ceremonia zaślubin jest dla nas bardzo ważna. W tym dniu radość dzielni z gośćmi, oddając się całkowicie miłości i drugiej osobie. W ostatnim czasie w Polsce uznanie zyskał ślub humanistyczny – więcej. To jeden ze sposobów wyznania miłości swojej drugiej połówce. Takie zaślubiny nie niosą za sobą skutków prawnych, jednak mimo to cieszą się coraz większą popularnością. Ma to związek z brakiem ograniczeń. Taki ślub może wziąć każdy, zwłaszcza gdy nie jesteśmy zwolennikami ślubów cywilnych i kościelnych. 

Nazwa uroczystości

Okazuje się, że nazwa uroczystości wywodzi się z angielskiego słowa human. Oznacza ono człowieka, dlatego najważniejszą siłą sprawczą są tutaj ludzie. Miłość nie jest ślubowana ani przed urzędnikiem, ani przed Bogiem, ale przed drugim człowiekiem. Pierwsza taka ceremonia odbyła si w 2005 roku w Szkocji. Uroczystość jest prowadzona przez celebranta, czyi mistrza ceremonii. Osoba taka ma za zadanie towarzyszyć Młodej Parze podczas ślubu i podpowiadać, jak zorganizować imprezę. Najprościej rzecz ujmując, jest to jeden z rodzajów ślubów, podobny do ślubu jednostronnego lub kościelnego. 

W naszym kraju trudno jest zorganizować emocjonalną ceremonię wtedy, gdy jesteśmy osobami niewierzącymi i niepraktykującymi. Pozostaje nam ślub cywilny, który dla wielu osób jest zbyt formalny i sztywny. Jeśli marzymy o ślubie w plenerze, z pewnością musimy dostosować się do wymogów Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku humanistycznego ślubu nie mamy do czynienia z takimi ograniczeniami. Można wziąć ślub o każdej porze roku i o każdej porze dnia. To od nas zależy, gzie go zorganizujemy i jak przebiegnie całe wydarzenie. Z tego względu taka uroczystość jest coraz bardziej ceniona.