Akcesoria dla perkusisty: rękawice i słuchawki ochronne

Chcąc zacząć naukę gry na perkusji należy nie tylko wyposażyć się w odpowiedni zestaw instrumentów i pałki, ale pomyśleć również o bezpieczeństwie i maksymalnym komforcie swojego słuchu i dłoni. 

Dlaczego perkusista powinien zawsze chronić swój słuch?

Gra na zestawie perkusyjnym potrafi dać wiele pozytywnych emocji oraz świetnie brzmi, a jedną z jej najbardziej charakterystycznych cech jest to, że potrafi być bardzo głośna. Jest to poziom dźwięku, który może trwale uszkodzić słuch i właśnie dlatego zatyczki do uszu czy słuchawki chroniące słuch są nieodzownym elementem wyposażenia każdego perkusisty, niezależnie od tego czy gra on zawodowo czy amatorsko.  

A po co muzykowi rękawiczki?

Często zdarza się również, że widzimy perkusistę w rękawiczkach, które nie mają jednak nic wspólnego z niską temperaturą i ogrzewaniem dłoni. Gadżet ten ma chronić dłonie, które podczas grania ciężko i szybko pracują, przed otarciami czy odciskami, a także wchłaniać nadmiar wilgoci, który mógłby powodować ślizganie się pałek i nieefektywną grę.  

Jak wybrać dobre słuchawki ochronne?

O ile brak rękawiczek sprawi, że gra będzie dość niewygodna, to niezałożenie słuchawek podczas głośnego muzykowania może być bardzo niebezpieczne dla słuchu. Na szczęście w sklepach znaleźć można wiele modeli słuchawek o różnym wyglądzie i funkcjonalnościach, od tych wygłuszających, prostych egzemplarzy po takie z dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość podłączania odsłuchu i metronomu. Słuchawki powinny być bardzo dobrze dopasowane, by nie uciskały głowy ani nie zsuwały się podczas występów, dobrze jeśli będą wykonane z przyjaznych skórze i odpornych na ścieranie i pot materiałów.