Przy tak wielu dostępnych markach i odmianach past do zębów, wybór odpowiedniego produktu dla dzieci może być trudny. Jak zdecydować, który z nich jest najlepszy dla zdrowia jamy ustnej dziecka? Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą w wyborze idealnej pasty.
Czy pasta do zębów dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?
Główne zadanie pasty do zębów w obu przypadkach jest oczywiście takie same. Natomiast ze względu na to, że dziąsła dzieci mogą być bardziej podatne na podrażnienie, pasta do zębów dla dzieci ma delikatniejsze substancje ścierne, niż ta dla dorosłych. Kolejną istotną różnicą jest również smak pasty. Tradycyjna, mocno miętowa lub mentolowa pasta może być zbyt intensywna i dzieci będą odmawiać jej stosowania. Z tego względu pasta do zębów dla niemowląt jest dostosowana do dużej wrażliwości sensorycznej dzieci i jest dostępna w bardziej neutralnych smakach np. brzoskwiniowym, truskawkowym czy o smaku gumy balonowej.
Dlaczego fluor jest ważny w paście do zębów dla dzieci?
Fluor jest minerałem, który wzmacnia zęby i pomaga skutecznie zapobiegać próchnicy. Znajduje się w wodzie, jedzeniu i paście do zębów. Kiedy zęby są młode, nie mają jeszcze w pełni wytworzonej twardej, zewnętrznej warstwy zwanej szkliwem, przez co są bardziej podatne na próchnicę oraz abrazyjne działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie oraz tych obecnych w pożywieniu. Aby skutecznie chronić mleczne zęby, pasta do zębów dla dzieci ma dawkę fluoru dostosowaną do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci.
Oprócz fluoru, w pastach do dzieci znajdują się również:
- substancje aktywne pobudzające procesy odbudowy i reminalizacji szkliwa;
- jony wapnia;
- jony fosforu;
- ekstrakty owocowe i ziołowe, działające odżywczo i łagodząco na dziąsła dziecka.
Analizując skład, warto również zwrócić uwagę na obecność słodzików. Sacharyna, aspartam czy sukraloza to substancje słodzące których najlepiej unikać.
Właściwa ilość pasty
Pasty do zębów z fluorem (https://a-manada.pl/pasty-do-zebow-dla-dzieci) to najlepszy wybór dla dzieci, których zęby dopiero się wyżynają i są bardziej podatne na abrazję, ścieranie mechaniczne oraz próchnicę. Aby codzienne mycie zębów było dla dziecka przyjemnym doświadczeniem, oprócz przyjemnego smaku pasty, równie istotna jest jej odpowiednia ilość. To najlepszy sposób by dziecko nie połykało zbyt dużej ilości pasty do zębów, albowiem może to powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. bóle brzuszka, nudności czy biegunki. Uniwersalną zasadą jest porcja pasty o wielkości ziarna grochu – to ilość bezpieczna nawet w przypadku połknięcia.