Flausz jest idealną na płaszcz jesienny lub zimowy wełnianą tkaniną. Swoja nazwę zawdzięcza niemieckiemu „flaus” oznaczającym kosmyk. Wykonana z przędzy zgrzebnej, gruba, podwójna tkanina wełniana umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu w płaszczu z niej uszytej nie można się przegrzać, czy zmarznąć.
Flausz różni się wyglądem z obu swoich stron, dlatego szyjąc płaszcz należy kroić tylko z jednej strony, aby wszystkie elementy stroju jednakowo odbijały światło.
Płaszcz flauszowy
Ten rodzaj tkaniny jest tak dobry na płaszcz, ponieważ oprócz dobrej cyrkulacji powietrza, jaka zapewnia, nie gniecie się ciągle prezentując się nienagannie, czyli sprawia, że można przetrwać chłodne dni nie marznąc, a dodatkowo wyglądać elegancko.
Jak przygotowywany jest materiał?
Materiał wykonany z przędzy zgrzebnej poddawany jest procesowi drapania, gniecenia i filcowania po to, żeby nadać mu odpowiedniej struktury, jakości i trwałości. Na koniec jest poddawany procesowi dekatyzacji, czyli działaniu niskiej i wysokiej temperatury na przemian – jest to istotne szczególnie przed krojeniem części płaszcza, którego materiał kurczy się istotnie, jeśli nie był poddany wspomnianym procesom.
Jak dbać o płaszcz flauszowy?
Mimo, że materiał płaszcza flauszowego nie gniecie się w zbyt dużym stopniu należy go co jakiś czas prasować, ale optymalną temperaturą będą jedynie dwie kropki na żelazku. Użycie wilgotnej ściereczki pomiędzy żelazkiem, a płaszczem jest wyjątkowo istotne.