Piżamam dla dzieci – jedno czy dwuczęściowa?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele piżam – jednoczęściowe i dwuczęściowe. Oba typy mają swoich zwolenników. Do kogo są kierowane poszczególne typy i kroje piżam? Kto powinien je nosić?

Jednoczęściowe


To piżamy dla najmłodszych dzieci. Ubierane są w nie już noworodki. Są to tzw. pajace lub śpioszki. Najczęściej mają zakryte również stópki. Oznacza to, że dziecko ubrane w taką piżamę ma odkryte dłonie i głowę. Dzięki temu jest mu ciepło i nie może się odkryć. Takie piżamy dla dzieci dostępne są też w rozmiarach na kilkulatka. Często mają one fantazyjne wzory, więc dzieci chętnie je noszą. Piżamki mogą przypominać kostium dinozaura albo zabawnego zwierzaka. Z tego powodu często kojarzone są bardziej z kostiumem niż z odzieżą do spania.

Dwuczęściowe


To piżamy dla dzieci, które składają się po prostu z bluzki i spodni. Najczęściej noszą je dzieci, które potrafią już samodzielnie korzystać z toalety, bo taka piżama zapewnia im niezależność. Dziecko najprawdopodobniej miałoby duży problem, by samodzielnie ściągnąć i założyć piżamę jednoczęściową, podczas gdy z dwuczęściową radzi sobie bez trudu. Takie piżamy dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach. Warto wybierać te, które dobrze leżą i nigdzie nie uciskają. Jeśli dziecko mocno się kręci w czasie snu, to piżama może się przesunąć lub podwinąć. Jednak pod kołderką maluch mimo to nie powinien zmarznąć. Nie jest więc to szczególny powód do obaw. https://www.xoxoxo.pl/kategoria/dla-dziecka-pizamki