Marynarka sportowa czy klasyczna – która jest lepsza?

Marynarki sportowe coraz śmielej zastępują klasyczne marynarki, które często są sprzedawane jako element garnituru. Czy ta tendencja się utrzyma? Dlaczego coraz więcej panów wybiera marynarkę sportową? Która z nich jest lepsza – nowoczesna czy klasyczna?

Kwestia wygody

Marynarka sportowa jest uszyta z innych materiałów niż klasyczna. Krój jest bardzo podobny, ale z racji zastosowania bardziej miękkich i przyjemnych w dotyku tkanin, marynarka sportowa łatwiej się układa i bardzo często nie wymaga prasowania. Ubrania tego typu mniej ograniczają ruchy, niż klasyczne marynarki. Można nawet powiedzieć, że pod względem wygody przypominają one zwykłe bluzy. Dzięki temu są doskonałe do noszenia na co dzień lub na oficjalne przyjęcia pod chmurką. Bez obaw można zakładać je na rodzinne spacery, przyjęcia weselne w plenerze czy też rozmowę o pracę w restauracyjnym ogródku.

Materiał, który oddycha

Zwykła marynarka najczęściej jest wykonana z materiału, który nie przepuszcza powietrza. Jest dość sztywna i twarda. Pod spodem ma poliestrową podszewkę, która dodatkowo izoluje ciało i blokuje przepływ powietrza. W związku z tym pod zwykłą marynarką łatwo jest się spocić. Marynarka męska sportowa najczęściej wykonana jest z bawełny lub bawełny z elastycznymi domieszkami. Dzięki temu zdecydowanie lepiej przepuszcza powietrze. Oczywiście, słowo „sportowa” w nazwie marynarka sportowa męska powinno zostać traktowane z pewnym przymrużeniem oka. Bieganie w niej lub gra w tenisa nie będzie raczej zbyt wygodne. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie to o wiele bardziej możliwe niż w przypadku klasycznej marynarki.

Nowoczesny krój

Marynarki sportowe mają inny krój niż te klasyczne. Zwykle są od nich trochę krótsze i bardziej dopasowane do sylwetki. Często też mają rękawy, które można podwinąć po to, by odsłonić ozdobą podszewkę. Czasami marynarki te mają dodatkowy guzik na rękawie, który ma zabezpieczać go przed przypadkowym rozwinięciem się. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z casualowych koszul w kratę.