Jak wybrać talerze perkusyjne?

Należy mieć świadomość, że praktyczne żaden zestaw perkusyjny nie będzie kompletny, jeżeli w jego składzie nie będą znajdowały się talerze perkusyjne. Nie wszystkie osoby, które dopiero planują zacząć się uczyć gry na wspomnianym instrumencie, wiedzą czym należy się sugerować przed podjęciem decyzji o wyborze talerzy perkusyjnych.

O czym koniecznie powinny pamiętać osoby początkujące?

Należy mieć świadomość, że talerze perkusyjne nie różnią się tylko i wyłącznie typem, ale także wykorzystanymi materiałami czy sposobem produkcji. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnienie ich grubości oraz rozmiaru.

Godny uwagi jest również fakt, że do podstawowego zestawu talerzy należy zaliczyć: hi-hat, crash, a także ride. Oczywiście możliwe jest późniejsze uzupełnienie wspomnianego zestawu o talerze efektowe.

Osoby początkujące powinny wiedzieć, że obecnie producenci podają średnice talerzy w calach, z kolei ich grubość słownie: heavy (gruby), medium (średnio gruby), thin (cienki).

Uwzględnienie sposobu produkcji, a także stosowanych stopów

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że uzyskiwany dźwięk z talerzy perkusyjnych jest uzależniony od jakości wykorzystanych stopów, kształtu i wymiaru talerzy, a także sposobu produkcji omawianego instrumentu. Ponadto godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie najstarszym producentem talerzy jest firma Zildjian, która opracowała swój pierwszy produkt w 1623 roku.

Talerze perkusyjne są obecnie produkowane takimi sposobami, jak: kucie mechaniczne, kucie ręczne, a także wytaczanie maszynowe.